Inšpirovaná seriálom ,,Pera Pallace,, na Netflixe, ktorý sa odohráva práve v historickom hoteli v Istanbule Pera Palace z roku 1892 a navštevovali ho mnohé známe osobnosti, ako napríklad Agatha Christie, Hemingway, Alfeed Hitchcock, moja túžba zistiť viac o destinácií, ktorá skrýva najstarší hotel v Chorvátsku ma zaviedla do Opatije.
Eleganciu minulosti z doby Rakúsko-uhorska som zažila ihneď pri pohľade na nádherné historické hotely, ktoré ako keby súțažili o moju pozornosť. Nikde som ešte nevideľa toľko hotelov pohromade, na takom malom priestore.
V Cisárskej Opatiji je ich až 32 vybudovaných v 19-tom a 20-tom storočí ako letovisko pre Rakúsku aristrokraciu za čias cisára Františka Jozefa.
Abbazia (Opatija ) je tiež domovom nádherných parkov. V kombinácií s morom a villami, tvoria okuzlujúcu a romantickú atmosféru minulosti. Opatiju doteraz navštevujú známe osobnosti z celého sveta.
Prechádzkou po promenáde Lungomare, ktorá mi s každým novým krokom rozpráva príbeh o Opatiji, v podobe informatívnych tabulí, historických zákutí, alebo sôch známych osobností, som začala kráčať v čase a objavovať čarovnú Opatiju jedinečným spôsobom.
Lungomare, 12 km dlhá promenáda, spája miesta Opatijskej riviéry.
Friedrich Julius Schüler, riaditeľ Južnej železničnej spoločnosti, začal stavať prvé vily a hotely v Opatiji a Lovrane a je zodpovedný aj za unikátnu promenádu lungomare a parky (Spoločnosť najala Carla Schuberta, riaditeľa Viedenskej spoločnosti pre výstavbu cisársko-kráľovského parku ).
1.Dievča s čajkou, jeden od symbolov Opatije
Na myse pred bývalým cintorínom, jedno dievča naťahuje ruku k čajke. Ide však o novú sochu, dielo sochára Cara, umiestnenú tu v roku 1956 a premenenú na jeden zo symbolov Opatije. Na jej mieste dovtedy, teda kým ju nerozbila búrka, stála socha „Madonna del Mare“
Madonna mala dohliadať na dušu grófa Arthura Kesselstadta, ktorý zmizol neďaleko tohto mysu v predveľkonočných vlnách v roku 1891. Pri tejto plavbe prišla o život aj grófka Friesová, zatiaľ čo jej syn Georg bol zachránený.
Originál sochy Madony po zreštaurovaní stráži Villa Angiolina, teraz múzeum v Opatiji a pozlatenú verziu Madony možno dnes vidieť pred kláštorom a kostolom sv. Jakuba/Jakova.
2. Kláštor sv.Jakuba
Abbazia teda dnešná Opatija, dostala meno po Opátstve sv. Jakuba.
Príbeh Opatije je osudovo spojený s týmto kostolom a jeho kláštorom, pretože mesto dostalo meno podľa tohto kláštora. Už po štyroch storočiach od postavenia kostola sa Opatija začne rozvíjať z malej rybárskej dediny na prestížne elitné letovisko.
3.Hotel Kvarner**** r.1884
Hotel Kvarner**** je historicky najstarší chorvátsky hotel na Jadrane. Je bývalým palácom a miestom stretnutí európskych kráľov a cisárov rakúsko-uhorskej monarchie. Predstavuje jednu z dominánt Opatije. Kedysi sa nazýval Hotel Quarnero a kvôli jeho výstavbe, presťahovali miestny cintorín.
Pôvodne bol plánovaný ako sanatórium pre pľúcne choroby pre šľachtu a hodnostárov. Po výstavbe železnice, jeho impozantná výstavba trvala len desať mesiacov. Na vytvorenie imidžu Opatije ako svetového kúpeľného strediska sa vynaložilo veľké úsilie a ľudia ju vtedy porovnávali s Nice. V tom čase boli postavené početné úžasné vily, hotely, nádherné letné domy, kúpaliská, promenády a parky. V roku 1889 bola Opatija oficiálne vyhlásená za klimatické kúpele a titul, ktorý získala, bol viac než zaslúžený. Úspešne konkurovala Karlovym Varom.
4.Villa Amalia**** r.1890
Villa Amalia, bola postavená v roku 1890 ako prístavba šesťročného hotela Kvarner. Villa Amalia bola určená pre najnáročnejších hostí, ktorí sa chceli dištancovať od zvyšku hotelovej klientely. Ubytoval sa tu rumunský kráľovský pár Karol a Elizabeta (alias Carmen Sylva), v roku 1894 na stretnutie Františka Jozefa I. a Viliama II., nemeckej cisárskej rodiny, potom tanečnica Isadora Duncanová a luxemburský veľkovojvoda Alfréd z Nassau, ktorý tu oslávil svoje strieborné jubileum.
Vo ville si aj dnes môžete rezervovať izbu Americkej tanečnice Isadory Duncan, ktorá spolu s manželom Sergejom Jesenjinom trávila čas v Opatiji.
5.Villa Angiolina r.1844
A sme tu, Lungomare ma doviedlo do Ville Angiolina, ktorá ma musím sa priznať najviac očarila. Villa Angiolina sa považuje za začiatok turizma v Opatiji. Teraz sa vo ville nachádza múzeum turistického ruchu a park Angiolina je nádherný.
Príchodom rijeckeho obchodníka Iginija Scarpa a stavbou Letného domu Angiolina (ktorý dostal meno po Scarpovej manželke, ktorá už bola zosnulá z rodu Sartori), Opatija otvára svoje brány celému radu hostí a cestovateľov, vrátane rakúskej cisárovnej Márie Anna, botanik Heinrich Noë, chorvátsky bán Josip Jelačić a ďalší, ktorí nadšení miestnou vegetáciou a klímou šíria slávu Opatije a pripravujú tak pôdu pre budúce klimatické kúpele.
Park Angiolina
Veľký milovník prírody Scarpa po sebe zanechal aj záhradnícke dedičstvo, pochádzajúce z rokov 1845 – 1860, so 60 okrasnými políčkami a viac ako 150 druhmi rastlín, ktoré zdobia pozemky okolo Villa Angiolina. Vyznačuje sa množstvom exotických rastlín z celého sveta, vrátane exotickej japonskej kamélie (Camellia Japonica), ktorá sa odvtedy stala symbolom turizmu Opatije.
Centrálny opatijský park Angiolina s rozlohou 2,7 ha bol v roku 1968 vyhlásený za chránenú pamiatku parkovej architektúry.
6. Amerikanski vrtovi
Na rozlúčku s Opatijou som sa poprechádzala po tajnej záhrade s pohľadom na Kvarner.
Historický park, Americké záhrady, je cenným nehmotným kultúrnym dedičstvom, ktorý je od 11. apríla 2016 pod preventívnou ochranou. Vytvorený je z lásky. Americké záhrady postavil v prvej polovici 20. storočia na počesť Hildy von Hortenau z Opatije jej manžel, Maďar Mihaly Pal Kuczor.
Záhrady vďačia za svoj názov Amerike, kde Kuczor vytvoril obchodné impérium predávajúc segedínske korenie.
Ach, dovidenia Opatija, dúfam že sa uvidíme opäť. Nabudúce verím že mi ukážeš ďalšie nádhery. Odporúčam navštíviť Opatiju aj v čase Adventa, keď park Angiolina ako aj ostatné parky a Lungomare sú ozdobené v duchu vianočných sviatkov a Wellness v hoteloch je zabezpečený v každom ročnom období.